دسته بندی ها

تفاوت پردازنده های سرور و کامپیوترهای دسکتاپ چیست؟!

سی پی یو سرور با Pc

در این مطلب به بررسی تفاوت‌های پردازنده‌های اینتل پرداخته‌ایم.

تفاوت پردازنده های سرور و کامپیوترهای دسکتاپ چیست؟!

معرفی intel Xeon:

پردازنده های Xeon با هدف پردازش در سرورها و ایستگاه های کاری طراحی و ساخته شدند. این پردازنده ها از جهات بسیاری با پردازنده های دسکتاپ، مانند Core i۷ متفاوت هستند.

مثلا: پردازنده های Xeon دارای قابلیت مدیریت توان مصرفی با توجه به میزان بار کاری بروی سرورHP ها هستند و دلیل اینکه شرکت اینتل با معرفی هر نسل جدید معماری پردازنده ها، تغییراتی اساسی را در خانواده ی Xeon ایجاد می کند این است که با ساخت سرورها و دیتا سنترهای پیشرفته، نیاز به پردازنده های مرکزی با قابلیت پشتیبانی از دستور العمل های مختلف پردازشی، بیش از گذشته احساس شده است.

Closeup of electronic circuit board with cpu microchip electronic components background Free Photo

پردازنده های Xeon برای تسهیل فعالیت های بخش تجاری و بیزینسی طراحی شده اند و به همین دلیل دارای قیمت بسیار بالایی نسبت به سری Core iهستند و به همین دلیل برای کاربری خانگی مناسب نیستند.

پردازنده های intel Xeon ، براساس دستورات ساختاری سیستم های ۶۴ بیتی طراحی شده اند که در حقیقت پردازنده های چند هسته ای با تعداد رشته های پردازشی زیادی هستند، که بخش WorkStation را هدف قرار داده اند. منظور از Worke Station ها بازار سیستم های سرور اچ پی و دیتا سنترها می باشد.

روی پردازنده های intel Xeon از نرم افزار DCM)Data Center Management) استفاده شده که این نرم افزار این قابلیت را به CPU می دهد تا به طور پیشرفته ای بر اطلاعات و داده های سرورها و همچنین دیتا سنترها نظارت داشته باشند.

Technician hands checking motherboard with multimeter. Premium Photo

اینت زنون ها باعث می شوند سیستم عامل های بخش تجاری ۶۴ بیتی نظیر Windows Server ۲۰۱۲ به بهترین سطح عملکردی دست یابند چرا که این CPU ها دارای ویژگی های زیر هستند :

پیکربندی چند هسته ای

سازگاری با سوکت های مختلف

پشتیبانی از حجم زیاد حافظه های اصلی

به دلایل فنی و تکنولوژی های بکار رفته در پردازنده های Xeon ، این محصولات هنگ و کرش کمتری نسبت به پردازنده های core I دارند و همچنین نسبت به بازدهی و کارایی که در این نوع پردازنده ها وجود دارد گرمای کمتری نسبت به CPU های Core i تولید می کنند. که این موضوع سبب پایداری بیشتر این CPU ها روی سرورHPE می شود.

Ai technology microchip background vector digital transformation concept Free Vector

از لحاظ معماری، پردازنده های سرور شباهت زیادی با معماری پردازنده های دسکتاپ دارند. مثلا زمانی که معماری Sandy Bridge ارائه شد (نوعی معماری پردازنده های اینتل که در سال ۲۰۰۵ از آن رونمایی و در محصولات بعدی این شرکت از آن استفاده شد.)، پردازنده های زئون و مثلا سری Core i ۲xxx دقیقا از همان معماری سندی بریج (Sandy Bridge) استفاده کردند.

اما نقطه تفاوت در یک سری تکنولوژی های اضافی هست که در ادامه به چند مورد اصلی آن ها اشاره می کنم :

۱. پردازنده های Xeon از QPI)The Intel Quick Path Interconnect) دوم برای بکارگیری در مادربرد های دو سوکت پردازنده (Dual Socket) بهره می برند.

۲. پردازنده های Xeon از تکنولوژی Intel Direct IO و Integrated IOکه باعث افزایش بازدهی پردازنده می شود پشتیبانی می کند اما سری Core i از این قابلیت برخوردار نمی باشند.

۳. پردازنده های Xeon تا چند برابر بیشتر از حافظه Cache نسبت به پردازنده های Core i و پیشرفته دکستاپ پشتیبانی می کنند.

۴. پردازنده های Xeon از ECC Memory و یا سیستم تصحیح خطا در پردازش حافظه پشتیبانی می کنند. پشتیبانی از ECC RAM حافظه های اصلی Error Checking and Correction یا به اختصار ECC اکثر خطاهای ایجاد شده در مسیر داده ها را قبل از رخ دادن شناسایی و برطرف می کنند و منجر به خروجی داده های محاسباتی با بیشترین دقت و کمترین اشتباه خواهند شد.

این مزیت اکثر کرش ها و خطا های سیستمی را محدود می کنند و عملکرد کلی با ثباتی را زمینه سازی خواهند کرد.

۵. پردازنده های Xeon کنونی تا حدود ۳ ترابایت از حافظه رم پشتیبانی می کنند اما پردازنده های دسکتاپ نهایتا تا ۶۴ گیگابایت پشتیبانی می کنند.

Smart microchip background on a motherboard closeup technology Free Photo

۶. پردازنده های Xeon از تعداد بیشتر کانال نصب حافظه (Memory Slots) نسبت به پردازنده های دسکتاپ پشتیبانی می کنند.

۷. دارای مقدار زیاد کش سطح سوم (L۳ cache): مؤلفه های کش در واقع حافظه های اندکی با سرعت بسیار زیاد هستند که پردازنده ها برای تسهیل فرآیند پردازشی برخی از برنامه ها و نرم افزارها از آن استفاده می کنند، نسبت به سایر محصولات اکثر پردازنده های Xeon بسته به نوع مدل از میزان L۳ cache زیادی، تقریبا ۱۵ الی ۵۵ مگابایت بهره می برند، این مقدار تقریبا چند برابر قدرتمندترین پردازنده های سری Core i می باشد و دلیل اصلی پتانسیل پردازشی بهتر در اکثر سیستم های WorkStation تا حدودی به این مؤلفه ارتباط پیدا می کند.

Semiconductor electronic components isometric city concept Free Vector

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در سرورتیک تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.