دسته بندی ها

پایان کار الکسا در اینترنت بعد از 25 سال

کار الکسا

پایان کار الکسا در اینترنت بعد از 25 سال

پایان کار الکسا در اینترنت بعد از ۲۵ سال

تمایل به رتبه بندی همیشه در میان ما انسانها وجود داشته است.

بخشی از این تمایل به رتبه بندی، در میل ذاتی ما به رقابت ریشه دارد و بخشی دیگر هم، استفاده از رتبه بندی برای مقایسه و تشخیص قوی‌ترها و ضعیف‌ترهاست.

وبسایت الکسا که برای آنالیز و رتبه‌بندی سایت‌ها مورد استفاده قرار میگیرد ، در بیانیه‌ای کوتاه اعلام نمود که در تاریخ ۱ می ۲۰۲۲ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱)، به صورت رسمی به کار خود پایان خواهد داد. الکسا توسط “بروستر کیل” در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد. سپس در سال ۱۹۹۹ و با قیمت ۲۵۰ میلیون دلار به آمازون فروخته شد.

الکسا خبر بازنشستگی‌اش را در بیانیه رسمی خود اینگونه اعلام می‌کند:

بیست و پنج سال پیش، اینترنت الکسا را تأسیس کردیم. پس از دو دهه کمک به شما برای یافتن، دستیابی و تبدیل مخاطبان دیجیتالی خود، تصمیم دشواری گرفتیم که Alexa.com را در 1 مه 2022 بازنشسته کنیم.
از اینکه ما را منبع اصلی خود برای تحقیق محتوا ، تجزیه و تحلیل رقابتی ، تحقیق کلمات کلیدی و موارد دیگر قرار دادید متشکریم.
ما مفتخریم که به عنوان مشتری در خدمت شما هستیم.
بینهایت متشکرم.

تیم الکسا

همان طور که دیدید، هیچ دلیلی برای خداحافظی Alexa در بیانیه‌اش ذکر نشده است و مدیران آن صرفا به همین مقدار توضیحات اکتفا کرده‌اند.

پایان کار الکسا در اینترنت بعد از 25 سال
پایان کار الکسا در اینترنت بعد از 25 سال

در ادامه بیانیه الکسا جزئیاتی درباره وضعیت بسته‌های اشتراکی و حساب‌های کاربری تا زمان بازنشسته شدن آمده است:

  • آیا می توانم یک اشتراک جدید بخرم؟

خیر، Alexa.com ارائه اشتراک های جدید را در 8 دسامبر 2021 متوقف کرد. مشتریانی که دارای اشتراک های موجود هستند تا 1 مه 2022 به اشتراک های خود دسترسی خواهند داشت.

  • چه اتفاقی برای اشتراک فعلی من خواهد افتاد؟

اشتراک های موجود تا 1 مه 2022 فعال خواهند ماند. پس از آن، مشتریان دیگر به Alexa.com دسترسی نخواهند داشت.

پایان کار الکسا در اینترنت بعد از 25 سال

  • آیا برای اشتراک موجود من هزینه ای دریافت می شود؟

بله، آخرین تاریخ صورت‌حساب اشتراک قبل از 1 آوریل 2022 خواهد بود. مشتریان تا 1 می 2022 به Alexa.com دسترسی خواهند داشت.

  • آیا می توانم حساب Alexa.com خود را حذف کنم؟

بله این امکان وجود دارد.

تاریخچه شرکت الکسا

سرویسی که ما امروز به اسم الکسا یا الکسا رنکینک می‌شناسیم توسط شرکت الکسا اینترنت عرضه می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۹۶ با هدف ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب و آرشیو کردن صفحات وب تشکیل شد.

آمازون شرکت الکسا اینترنت را سه سال بعد در سال ۱۹۹۹ خریداری کرد و تاکنون، مالکیت شرکت الکسا اینترنت و طبیعتاً سرویس رتبه بندی الکسا را در اختیار داشته است.

پایان کار الکسا بعد از 25 سال

اگر با سایت و رتبه الکسا آشنایی ندارید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا به http://www.alexa.com سر بزنید و آدرس یک سایت را در آن تایپ کنید تا بتوانید رتبه سایت در الکسا را ببینید و سپس به مطالعه‌ی درس ادامه دهید.

عدد کوچکتر به معنای رتبه‌ی بهتر است و همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید رتبه‌ی سایت‌های گوگل و فیس بوک تک رقمی است.

رتبه الکسا چه چیزی را نشان می‌دهد؟

الکسا در سایت خود اعلام کرده که رتبه وب‌سایت‌ها را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌کند.

البته در گزارش الکسا پارامترهای دیگری مانند نرخ بانس و متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت هم ارائه می‌شود، اما این پارامترها در محاسبه‌ی رتبه سایت‌‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

جدای از اعلام رسمی الکسا، ما در متمم هم با بررسی چند صد مورد از سایت‌های برتر کشور به این نتیجه رسیدیم که ضریب همبستگی بین مدت زمان حضور در سایت و نرخ بانس با رتبه سایت‌ها نزدیک به صفر است.

c

بیشتر بخوانید : متاورس چیست و چه زمانی به آن دست پیدا میکنیم؟

پایان کار الکسا در اینترنت بعد از 25 سال

به هر حال این خبر درباره وبسایتی که وضعیت ۳۰ میلیون سایت را آنالیز می‌نمود، برای دوست‌داران عرصه دیجیتال ناخوشایند بود. این احتمال وجود دارد که در آینده جایگزین این سایت معرفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.