دسته بندی ها

کارت شبکه چیست؟!

شبکه

کارت شبکه چیست؟!

خوشبختانه در حال حاضر اغلب کامپیوترها، به صورت built_in دارای کارت شبکه هستند یعنی مادربرد های مورد استفاده در آنها از یک اینترفیس شبکه ای onboard برخوردا است و دیگر نیازی به نصب کارت شبکه در زمان اتصال به شبکه نخواهد داشت.

Datacenter cartoon composition with indoor view of data analysts working place with desktop computer and servers illustration Free Vector

وظایف کارت شبکه


برقراری ارتباط لازم بين کامپيوتر و محيط انتقال

کارت شبکه امکان اتصال دستگاهی با دستگاهی دیگر را فراهم می کند و یا دستگاه را به شبکه مرکزی متصل می نماید.
توجه داشته باشید که کارت شبکه برای برقراری ارتباط بین دستگاه های مختلف به تنهایی کافی نیست و مثلا اگر قرار باشد کامپیوتر شما عضو یک شبکه بزرگ باشد و شما قصد اتصال به اینترنت را داشته باشید، در اینجا به روتر هم نیاز داریم تا دستگاه بتواند از طریق کارت شبکه به روتر متصل شده و در آخر ارتباط اینترنتی برقرار شود.

Technical support worker drops the fee pcb. soldering iron. tweezers Premium Photo

تبدیل داده ها


داده ها به صورت سریالی بر روی گذرگاه BUS کامپیوتر و در حالتی موازی مشغول به حرکت هستند و در این حین ترانسیور کارت شبکه، داده ها را از حالت سریال به موازی و بالعکس تغییر می دهد.

Technical support worker drops the fee pcb. soldering iron. tweezers Premium Photo

ارائه يک آدرس منحصربفرد سخت افزاری :


آدرس MAC که در حقیقت یک زیر لایه از لایۀ Link مدل مرجع OSI است، آدرس سخت افزاری آن درون تراشه ROM موجود بر روی کارت شبکه می باشد. این آدرس سخت افزاری منحصر به فرد است و باعث تمایز کامپیوتر های یک شبکه از یکدیگر می شود.
پروتکل هایی مثل TCP/IP از آدرس منطقی (IP) استفاده می کنند که پیش از دریافت داده توسط کامپیوتر، آدرس منطقی (IP) به آدرس سخت افزاری ترجمه می شود.

ویژگی های یک کارت شبکه قدرتمند


کارت شبکه استاندارد


در این بخش قصد داریم پارامتر هایی که باعث می شود کارت شبکه از کیفیت مناسبی برخوردار باشد را مورد بررسی قرار دهیم. وقتی سیستم شما به کارت شبکه قدرتمندی مجهز باشد، سرعت اتصال به اینترنت بسیار تقویت می شود، ارتباطات شما بسیار مطمئن و قابل اطمینان خواهد بود و دیتاهای متنوع و گسترده ای برای کاربران قابلیت اشتراک گذاری خواهند داشت. در ضمن دستگاه های جانبی مختلفی هستند که می توان آنها را به کارت شبکه متصل نمود.

Close up of a printed green circuit board Premium Photo

1) سازگاری با معماری استفاده شده در شبکه :


اکنون رایج ترین معماری شبکه مربوط می شود به شبکه اترنت که در ابعاد بزرگ و کوچک از آن استفاده می شود.

2) سرعت مناسب


اگر از یک شبکه اترنت با سرعت بالا (100Mbps) استفاده شده است، مطمئنا انتخاب کارت اترنتی که سرعت آن 10Mbps باشد کار اشتباهی است. البته خوشبختانه اغلب کارت شبکه های جدید، توانایی سوئیچینگ میان سرعت های 10 و 100Mbps را دارند.

3) سازگاری با نوع اسلات های خالی مادربرد :


با توجه به انواع مختلف اسلات مادربرد، کارت های شبکه نیز انواع متفاوتی دارند. مثلا کارت های ISA در اسلات های ISA نصب می شوند و کارت های PCI در اسلات خالی PCI. اساسا کارت شبکه باید بر اساس اسلات های خالی در مادربرد انتخاب شود و اسلات آزاد نیز به مدل مادربرد بستگی دارد که انواعی همچون ISA,PCI و EISA دارد.

آشنایی با PCI و ISA


استاندارد استفاده شده در کامپیوتر هایISA ،IBM XT می باشد. در آغاز این استاندارد هشت بیتی بود و در سال 1984 نوع 16 بیتی آن هم وارد بازار شد. در این استاندارد میزان زیادی از تجهیزات سخت افزاری همچون کارت صدا، مودم، کارت های شبکه و … تولید و عرضه شده است. در حال حاضر بعضی از مادربردها، اسلات های PCI داشته و از کارت های ISA هم پشتیبانی می کنند.
PCI استانداری است که در سال 1993 معرفی شد و با توجه به پتانسیل هایی که دارد، سرعت آن نسبت به ISA بیشتر است. این گذرگاه 32 بیتی است و از 64 بیت حمایت می کند.

Close up of a printed green computer circuit board Premium Photo

4) بافرينگ :


بافر در واقع همان RAM یا حافظه تراشه هاست که بر روی کارت شبکه قرار دارد. از بافر برای نگهداری اطلاعات در انتظار پردازش یا در انتظار انتشار استفاده می شود.

5) DMA


کامپیوتر هایی که توانایی پشتیبانی از DMA را دارند می توانند امکان ارسال و دریافت داده از حافظه را بطور مستقیم و بدون استفاده از پردازنده تامین کنند.

Computerchip, technology and electronics industry Premium Photo

6) Bus Mastering


برخی از کارت های شبکه با طراحی مخصوصی که دارند، می توانند بدون هیچ واسطه ای (پردازنده کامپیوتر) به حافظه ram دسترسی پیدا کنند و به این شکل bus را کنترل می کنند و داده ها را از طریق ram کامپیوتر ارسال یا دریافت می کنند.


بررسی انواع کارت شبکه


به طور کلی کارت شبکه به دو نوع تقسیم می شود: 1. کارت شبکه Ethernet و 2. کارت شبکه Wireless.

کارت شبکه Ethernet
کارت شبکه اترنت

از کارت شبکه به منظور انتقال داده ها تحت شبکه به همراه اتصال به کامپیوتر استفاده می شود. کابل اترنت از طرفی به کارت شبکه اتنرنت متصل می شود و یک سر آن هم به مودم یا روتر وصل می شد
بنابراین این کارت ها را می توان Wired هم نامید. این کارت ها فقط از پورت RJ-45 پشتیبانی کرده و دارای یک کابل اترنت هستند که به انتهای آن وصل می شود. در ضمن کارت های اترنت در مقایسه با کارت شبکه های وایرلس، تخت تر و کم حجم تر می باشند.

کارت شبکه Wireless
کارت شبکه بیسیم

نحوه کار کارت شبکه وایرلس به این شکل است که به کمک آنتن هایی که دارد، از روتر سیگنال های وایرلس را دریافت می کند و آنها را به اتصال اینترنتی برای استفاده در کامپیوتر تبدیل می کند.
البته این کارت شبکه برای اتصال کامپیوتر به شبکه، احتیاج به تنظیمات بیشتری بر روی کامپیوتر دارد و اتصال به شبکه وایرلس نیز با وارد کردن پسورد wifi امکان پذیر است.
کارت شبکه FDDI یا fiber data digital interface یکی از نمونه های کارت شبکه وایرلس است که کاربرد های ویژه ای دارد. انتقال داده در کارت شبکه FDDI با پالس های دیجیتالی بوده و بر روی فیبر نوری صورت می گیرد و جالب است بدانید که سرعت انتفال داده در این کارت ۱۰۰Mbps می باشد. توپولوژی FDDI معماری نوع رینگ و حلقه است.

نصب کارت شبکه در 3 مرحله


کیس را باز کنید
در این مرحله باید کارت شبکه را در یکی از اسلات های آزاد نصب نمایید.
کیس را ببندید
حالا باید کابل مخصوص را به پورت کابل شبکه متصل نمایید.
کامپیوتر را راه اندازی کنید
در صورتی که کارت شبکه شما Plug&Play باشد و سیستم عامل کامپیوترتان از فناوری Plug & Play پشتیبانی کند، کار شما آسان است و کافی است سی دی را در درایور بگذارید تا فرآیند تشخیص کارت شبکه و نصب درایور های آن بصورت اتوماتیک اجرا شود.
اگر سیستم عامل کامپیوتر شما قادر به تشخیص سخت افزار های جدید نباشد، شما مجبورید فرآیند نصب کارت شبکه را به شکل دستی به پایان برسانید.
خوشبختانه اکثر کامپیوتر های جدید از فناوری Plug&Play پشتیبانی می کنند و در نتیجه نصب کارت شبکه کار آسانی خواهد بود.
اجزای داخلی کارت شبکه چیست
نحوه عملکرد کارت شبکه ها مثل Bridge می باشد که در میان کامپیوتر های تحت شبکه LAN ارتباط برقرار می کند. اما کارت شبکه با کمک اجزائی که دارد، این کارها را انجام می دهد و در این بخش به بررسی اجزاء کارت شبکه می پردازیم.

Excited hacker after breaking government server using supercomputer. Free Photo


پردازنده:


این جزء که از مهم ترین اجزاء کارت شبکه محسوب می شود وظیفه پردازش داده های دریافتی را عهده دار است و بطور کلی در کاربرد کارت شبکه تاثیر گذار است. پردازنده داده را به فرمت سیگنال تبدیل می کند.

Abstract creative website hosting illustration Free Vector


اکسترنال مموری:


ذخیره سازی موقت داده ها بر عهده اکسترنال مموری می باشد. این داده برای پردازش ارتباطات و کانکشن ها قابل استفاده است.
کانکتورها
ایجاد لینک فیزیکی در میان کابل و پلاگین با بورد را کانکتورها انجام می دهند.


باس های استاندارد:


باس ها بر روی بخش پهلویی کارت شبکه طراحی شده اند و مسئولیت برقراری ارتباط میان سرور و کامپیوتر را از طریق اسلات افزونه بر عهده دارند.

Computer motherboard Premium Photo


مک آدرس در EEPROM


آن آدرس یونیکی که به کارت شبکه به منظور انتقال بسته های اترنتی به کامپیوتر داده می شود را آدرس فیزیکی می گویند.

کارت شبکه مجازی چیست؟


خوب است در پایان به بررسی کارت شبکه مجازی هم بپردازیم تا مطالب تکمیل شود. کارت شبکه مجازی در حقیقت یک برنامه است. این برنامه جایگزین کارت شبکه های فیزیکی می شود. با استفاده از این کارت شبکه مجازی، می توان هر کامپیوتری را که تحت شبکه محلی یا LAN است، به یک شبکه بزرگ تر متصل نمود.
کارت شبکه مجازی برنامه ای است که به جای کارت شبکه فیزیکی امکان اتصال کامپیوتر به شبکه را فراهم می‌کند. کارت شبکه مجازی می‌تواند تمام کامپیوترهای موجود در شبکه محلی یا LAN را به شبکه بزرگتری مانند اینترنت یا مجموع چند LAN وصل کند.
این کارت دارای یک آدرس IP بوده و پیکربندی مستقلی دارد که به منظور ایجاد ارتباط میان شبکه و ماشین های مجازی مورد استفاده قرار می گیرد.

Computerchip, technology and electronics industry Free Photo


آیا کارت شبکه معایبی هم دارد؟!


در میان کارت شبکه ها، کارت شبکه کابلی مشکل است زیرا مثل روتر بی سیم، قابل حمل نیست نیست، داده ها امنیت لازم را ندارند و برای ارتباط مطلوب به یک پیکربندی اصولی احتیاج دارند.

Hand using virtual screen advanced technology digital remix Free Photo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.