دسته بندی ها

AMD VS INTEL

AMD VS INTEL

خرید CPU

AMD در مقابل اینتل: کدام پردازنده‌ها در سال 2022 بهتر هستند؟

ما AMD در مقابل اینتل را در نبرد قدرت پردازنده قرار دادیم.
اگر به دنبال بهترین CPU برای بازی یا بهترین CPU ایستگاه کاری هستید، تنها دو انتخاب وجود دارد – AMD و Intel. این واقعیت طرفداران تقریباً مذهبی را برای هر دو گروه ایجاد کرده است، و در نتیجه جنگ‌های شعله‌ور AMD در مقابل اینتل، دریافت توصیه‌های بی‌طرفانه درباره بهترین انتخاب برای پردازنده بعدی شما دشوار است.

AMD VS INTELAMD VS INTEL

اما در بسیاری از موارد، پاسخ در واقع بسیار روشن است. در واقع، برای اکثر کاربران، همانطور که در سلسله مراتب معیارهای CPU ما مشاهده می کنید، اکنون این یک پیروزی بزرگ به نفع اینتل است. این یک تغییر سریع شانس برای سازنده تراشه پس از یک دهه تسلط آن توسط تراشه های Ryzen 5000 AMD است.

این مقاله بحث بی پایان پردازنده های دسکتاپ AMD در مقابل اینتل را پوشش می دهد (ما تراشه های لپ تاپ یا سرور را پوشش نمی دهیم). ما تراشه ها را بر اساس هفت معیار بر اساس آنچه می خواهید با رایانه شخصی خود انجام دهید، قیمت، عملکرد، پشتیبانی از درایور، مصرف برق و امنیت قضاوت می کنیم و به ما دید واضحی از وضعیت رقابت ارائه می دهیم.

همچنین در مورد سنگ نگاره ها و معماری هایی که بر تیرک های دروازه متحرک تأثیر می گذارند بحث خواهیم کرد. به طور کلی، یک برنده واضح وجود دارد، اما اینکه کدام برند CPU را باید بخرید بیشتر به این بستگی دارد که چه نوع ویژگی، قیمت و عملکرد برای شما مهم است.

اگر به دنبال سریع ترین تراشه در بازار هستید، باید سری جدید قدرتمند Alder Lake اینتل را دنبال کنید. تراشه‌های Alder Lake اینتل تاج بازی را از AMD می‌گیرند، و همچنین در تمام معیارهای عملکرد معنی‌دار، مانند بار کاری بهره‌وری تک و چند رشته‌ای، رقیب AMD یا شکست آن هستند.

AMD VS INTEL

شما می‌توانید نتایج مخرب را در بررسی Core i9-12900K و Core i5-12600K اینتل مشاهده کنید، و همچنین آزمایش‌های ویندوز 10 و 11 خود را به پایگاه داده معیار CPU خود اضافه کرده‌ایم. ما همچنین نتایج را با حافظه های DDR4 و DDR5 برای اندازه گیری خوب به دست آورده ایم.

می‌توانید ببینید که چگونه همه این پردازنده‌ها در سلسله‌مراتب بنچمارک‌های پردازنده‌های AMD در مقابل اینتل قرار می‌گیرند، اما بعد از جدیدترین پردازنده‌های AMD، Ryzen 9 5950X و Ryzen 9 5900X، چشم‌انداز تغییر کرده است، نه به Ryzen 5 5600X.

سری Ryzen 5000 در اولین معرفی خود، بالاترین عملکرد را در بازار داشتند و اینتل را در هر معیاری که مهم بود، از جمله بازی، عملکرد برنامه، مصرف انرژی و حرارت، شکست داد. اینتل اکنون با تراشه های Alder Lake برتری دارد. برای اطلاعات بیشتر، می‌توانید به پوشش گسترده و عمیق سری Ryzen 5000 از جمله قیمت، معیارها و در دسترس بودن مراجعه کنید.

Alder Lake اینتل تراشه‌های کامپیوتر دسکتاپ x86 را با معماری هیبریدی جدید کاملاً بازتعریف کرده است که سطوح عملکرد شگفت‌انگیزی را ارائه می‌دهد. AMD یک CPU جدید با V-Cache سه بعدی دارد که اواخر امسال تولید خواهد شد.

این تراشه تا 15 درصد عملکرد بازی بیشتری را به همراه 96 مگابایت حافظه نهان L3 که بر روی پردازنده پیشرفته Zen 3 Ryzen 7 5800X3D نصب شده است، به ارمغان می آورد. AMD همچنین تراشه های Zen 4 خود را قبل از پایان سال عرضه می کند. این بدان معناست که نبرد AMD و Intel می‌تواند به پایان سال تغییر کند، اما این داستانی است که برای وضعیت فعلی بازار وجود دارد.

AMD در مقابل اینتل: کدام CPU بهترین است؟

در اینجا نتایج تجزیه و تحلیل و آزمایش ما آمده است. در بخش‌های بعدی، جزئیات عمیقی را در مورد نحوه رسیدن به نتیجه‌گیری برای هر دسته بررسی خواهیم کرد.

هجوم بی امان AMD با پردازنده های مبتنی بر Zen، انتظارات ما را برای دسکتاپ های رایج و بازارهای HEDT بازتعریف کرده است. در چند سال گذشته شاهد بوده ایم که CPU های AMD از تراشه های متمرکز بر ارزش و پرقدرت به طراحی های پیشرفته ای تبدیل شده اند که هسته های بیشتر، عملکرد بیشتر و نیاز به انرژی کمتری را ارائه می دهند.

اینتل با افزودن آهسته ویژگی‌ها و هسته‌ها در مجموعه محصولات خود به مقابله پرداخت، اما این امر همچنین منجر به عوارض جانبی منفی مانند مصرف بیشتر انرژی و تولید گرما شد. این تنها به برجسته کردن مبارزات شرکت در بخش طراحی و ساخت عملیات آن کمک کرد.

مکالمه AMD و CPU اینتل کاملاً تغییر کرده است، زیرا اینتل اکنون نسبت قیمت به عملکرد AMD را به طور کامل با تراشه های Alder Lake کاهش داده است. علاوه بر این، Alder Lake با مخرب ترین تغییر در روش کلی طراحی SoC CPU اینتل، بدون ذکر معماری های اصلی، که در یک دهه دیده ایم، ارائه می شود.

آنها همچنین با فرآیند جدید ‘Intel 7’ ارائه می شوند که ثابت کرده است فوق العاده رقابتی است. این باعث شد رتبه ما از امتیاز 7 به 4 برای AMD به برتری 7 به 5 به نفع اینتل تغییر کند.

اینتل حتی به سمت فناوری‌های PCIe 5.0 و DDR5 حرکت کرد و پشتیبانی از PCIe 4.0 و DDR4 AMD را نسبتاً قدیمی کرد. DDR5 هزینه قابل توجهی به مادربردها اضافه می کند، اما Alder Lake از حافظه DDR4 نیز پشتیبانی می کند.

با این حال، اینتل هنوز سیاست‌های تقسیم‌بندی شدید خود را که ویژگی‌هایی مانند قابلیت اورکلاک را به تراشه‌ها و مادربردهای گران قیمت محدود می‌کند، کاهش نداده است. تاکتیک اینتل برای فشردن هر پنی از هر ویژگی به AMD اجازه داده بود تا داستان ارزش قانع‌کننده‌تری را در وسعت بازار CPU های رومیزی مصرف کننده ارائه دهد.

قیمت پایین تراشه و مزایای عملکرد Alder Lake اکنون این افزایش‌ها را جبران می‌کند، اما تصمیم اینتل برای عرضه مادربردهای گران‌قیمت سری Z خود در ابتدا به این معناست که قیمت‌های پایین‌تر تراشه همچنان با «مالیات بر مادربرد» با مشکل مواجه می‌شوند – حداقل تا زمانی که بردهای ارزان‌تر سری B و H-600 در ماه‌های آینده عرضه خواهند شد.

لینک های حمایت شده
آیا شما انگلیسی صحبت می کنید؟ کار برای یک شرکت آمریکایی، ساکن تهران یافتن مشاغل
Alder Lake اینتل نیز تاج را در قابلیت اورکلاک کردن در اختیار دارد.

اگر پول نقد را برای مادربرد Z690 خرج کنید، فضای سر بسیار بیشتری نسبت به تراشه های Ryzen 5000 برای اورکلاک خواهید داشت. می‌توانید تست سر به سر ما را در ویژگی How to Overclock نسل دوازدهم پردازنده‌های اینتل Alder Lake مشاهده کنید.

با توجه به ترکیب فعلی قیمت، عملکرد و ارزش AMD، برای اینکه بتواند رقابتی بماند، باید به زودی قیمت تراشه های Ryzen 5000 خود را کاهش دهد. AMD پردازنده‌های جدید خود را با 3D V-Cache در اواخر امسال تولید می‌کند که به دلیل وجود 192 مگابایت حافظه نهان L3 که بر روی پردازنده پیشرفته Zen 3 نصب شده است، تا 15٪ عملکرد بازی بیشتر از تراشه‌های Ryzen فعلی را به ارمغان می‌آورد. با این حال، باید منتظر بمانیم و ببینیم که چگونه این کار در دنیای واقعی انجام می شود، اما توجه داشته باشید که AMD پاسخی در راه است.

با این حال، اینتل در حال حاضر برنده جنگ CPU است. یک پردازنده AMD هنوز هم بسته به نیاز شما می‌تواند انتخاب بهتری باشد، مثلاً اگر کمترین مصرف انرژی یا مادربردهای ارزان‌تر را در نظر بگیرید. در حال حاضر، اگر می‌خواهید بهترین عملکرد در بازی یا برنامه، اورکلاک یا پشتیبانی نرم‌افزاری را داشته باشید، یا اگر عملکرد بهره‌وری را بدون خرید یک GPU مجزا می‌خواهید، Team Blue شایسته دلارهایی است که به سختی به دست آورده‌اید.

قیمت و ارزش CPU AMD در مقابل اینتل

قیمت‌گذاری مهم‌ترین ملاحظه تقریباً برای همه است، و AMD معمولاً در بخش ارزش به سختی شکست می‌خورد. این شرکت مزایای زیادی را ارائه می‌کند، مانند قابلیت اورکلاک کامل در اکثر مدل‌ها، به غیر از نرم‌افزار تکمیلی که شامل ویژگی نوآورانه اورکلاک خودکار Precision Boost Overdrive است.

پردازنده‌های سری Ryzen 5000 این شرکت افزایش قیمت 50 دلاری را نشان می‌دهند، اما تراشه‌های سریع‌تر قیمت بالاتری را کسب کردند. اکنون که تراشه‌های Alder Lake اینتل تاج عملکرد را بازپس گرفته‌اند و قیمت‌های بی‌رحمانه‌ای رقابتی دارند، این محاسبات تغییر کرده است – AMD برای حفظ رقابت باید قیمت Ryzen 5000 خود را کاهش دهد.

شما همچنین از سازگاری گسترده مادربردها با سوکت CPU AM4 بهره مند می شوید که از سازگاری رو به جلو و عقب پشتیبانی می کند و تضمین می کند که نه تنها بیشترین هزینه را برای پردازنده خود دریافت می کنید، بلکه سرمایه گذاری مادربرد خود را نیز انجام می دهید (در مورد سری 5000 نکاتی وجود دارد. ).

با این حال، پشتیبانی طولانی مدت AMD از سوکت AM4 اکنون آن را در گزینه های اتصال دنبال می کند در حالی که چیپست های اینتل دارای امکانات مدرن تری هستند.

AMD همچنین اجازه اورکلاک را در تمام مادربردهای سری A خود می دهد (به مقاله ما در مورد نحوه اورکلاک AMD Ryzen مراجعه کنید)، که برای علاقه مندان یک نعمت است. و در این نبرد CPU های AMD در مقابل اینتل، ما حتی در مورد actu صحبت نکرده ایم.

قیمت پردازنده توسط خانواده AMD Intel

Threadripper – Cascade Lake-X 900$-3750$800-1000$ (2999$)
AMD Ryzen 9 – Intel Core i9 434 دلار – 799 دلار 422 دلار – 589 دلار
AMD Ryzen 7 – Intel Core i7 294 دلار – 449 دلار 298 دلار – 409 دلار
AMD Ryzen 5 – Intel Core i5 149 دلار – 299 دلار 157 دلار – 272 دلار
AMD Ryzen 3 – Intel Core i3 95 دلار – 120 دلار 97 دلار – 154 دلار

ورود مدل‌های Alder Lake-S اینتل باعث شد که این شرکت هسته‌ها، رشته‌ها و ویژگی‌های بیشتری را به خط تولید اصلی خود اضافه کند، اما بدون افزایش قیمت نسل به نسل برای مدل‌های مشابه. این معادل کاهش قابل توجهی در معیارهای قیمت به ازای هر هسته و قیمت در هر رشته است و به آن اجازه می دهد تاج ارزشی را از AMD در محدوده های Core i3، i5 و i9 بدزدد.

اضافه شدن معماری هیبریدی x86 که ترکیبی از هسته های با کارایی و کارایی بالا را به ارمغان می آورد، عملکرد بیشتری را نیز به همراه داشته است. در همین حال، AMD همچنان مالک بخش HEDT به طور کامل با پردازنده های Threadripper خود است.

اینتل دارای کولرهای همراه با SKUهای بدون اورکلاک خود است (برای اورکلاک کردن باید هزینه بیشتری بپردازید)، اما آنها در بهترین حالت ضعیف و به اندازه کافی خوب هستند.

ما حتی مواردی را دیده‌ایم که خنک‌کننده‌های استوک اینتل عملکرد کاملی را در تنظیمات استوک ارائه نمی‌دهند. اینتل کولرهای همراه خود را کمی حجیم کرد، اما بهبودهای زیبایی شناختی و حرارتی جزئی برای مطابقت با کولرهای توانمند AMD کافی نیست و در همه مدل ها موجود نیست.

اینتل همچنین به‌خاطر SKUهای گران‌قیمت سری K با قابلیت اورکلاک کردن، اصلاً خنک‌کننده را به کار نمی‌برد (مقاله ما را در مورد نحوه اورکلاک کردن یک CPU اینتل ببینید). بنابراین اگر قصد اورکلاک کردن پردازنده‌های اینتل را دارید، مطمئن شوید که یک خنک‌کننده (و در عین حال خنک‌کننده) در نظر بگیرید. در همین حال، اکثر کولرهای همراه AMD برای حداقل اورکلاک متوسط مناسب هستند.

با این حال، آن‌ها فقط به‌عنوان یک افزونه استاندارد با سری Ryzen 3000 نسل قبلی عرضه شدند، که بیشتر آن‌ها هنوز با معادل‌های جدید Ryzen 5000 جایگزین نشده‌اند. علاوه بر این، تنها سه پردازنده از هفت پردازنده اول AMD Ryzen 5000، Ryzen 5 5600X، Ryzen 7 5700G و Ryzen 5 5600G دارای یک خنک کننده همراه هستند.

اینتل نه تنها برای تراشه‌های سری K قابل اورکلاک خود هزینه بالایی دریافت می‌کند، بلکه باید برای امتیاز اورکلاک کردن پردازنده خود، یک مادربرد گران قیمت سری Z نیز هزینه کنید – اینتل اجازه اورکلاک کامل را در B- یا H نمی‌دهد.

اینتل اکنون اورکلاک حافظه را در چیپست‌های B560 و H570 خود فعال کرده است، که با هر چیپ سازگار با این پلتفرم کار می‌کند، یعنی تمام پردازنده‌های نسل دهم Comet Lake، 11th-Gen Rocket Lake، و 11th-Gen Comet Lake Refresh.

با این حال، این تغییرات فقط برای مدل های سری 500 اعمال می شود. اینتل هنوز تراشه های قفل شده Alder Lake را منتشر نکرده است، اما ما انتظار داریم که همان ویژگی های اورکلاک حافظه را به خانواده جدید گسترش دهد.

اینتل همچنین سابقه طولانی در انتقال سریع سوکت دارد، به این معنی که احتمال قرار دادن یک تراشه جدید در مادربرد فعلی یا انتقال پردازنده قدیمی به یک برد جدیدتر زیاد نیست. سوکت 1700 اینتل برای Alder Lake حداقل برای یک نسل دیگر گسترش خواهد یافت، اما برای سازگاری محدود به جلو و عقب در سمت اینتل برنامه ریزی کنید.

تراشه‌های Zen 3 AMD پایان خط برای سوکت AM4 آزمایش‌شده و واقعی هستند، بنابراین نباید انتظار داشته باشید که این تراشه‌ها در پلتفرم‌های آینده AMD کار کنند. با این حال، AMD پردازنده های جدید خود را با 3D V-Cache در اواخر سال جاری تولید می کند.

این تراشه‌ها تا 15 درصد عملکرد بازی‌تری را به همراه خواهند داشت که تقریباً غیرقابل تصور است 192 مگابایت حافظه نهان L3 که بر روی یک پردازنده پیشرفته Zen 3 قرار دارد و با سوکت AM4 عرضه می‌شود. قابل ذکر است که پردازنده های Zen 4 با یک سوکت جدید عرضه خواهند شد.

بیشتر: بهترین CPU ها برای بازی
بیشتر: سلسله مراتب معیار CPU
بیشتر: AMD در مقابل اینتل
بیشتر: تمام محتوای CPU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.